Borowina – lecznicze błoto

wrz 09

Borowina – lecznicze błoto

Torf, zwany borowiną powstaje w wyniku rozkładu szczątków roślinności bagiennej. Jest bogatym źródłem wielu cennych składników, m.in. bromu, potasu, żelaza, magnezu, manganu, cynku. Zawiera także fitoestrogeny, enzymy, aminokwasy oraz kwasy huminowe (silne antyoksydanty).

Jego właściwości kosmetyczne znane są już od bardzo dawna. Dziś borowina robi prawdziwą rewolucję w kosmetyce: odmładza, nawilża, a nawet odchudza. W salonach SPA stosuje się zabiegi w formie okładów, które działają odtruwająco i wyszczuplająco. Polegają one na smarowaniu ciała podgrzaną papką borowinową i owinięciu w prześcieradło, folię i koc. Często zamiast koca stosuje się półgodzinny wypoczynek w nagrzanej kapsule. Ciepło poprawia krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza metabolizm. Ponadto ułatwia odtruwanie skóry i całego organizmu, ponieważ toksyny wydostają się wraz z potem. Tak oczyszczona skóra łatwiej przyjmuje zawarte w torfowym błocie dobroczynne składniki. Po takim zabiegu staje się niezwykle gładka i miękka.

Zabiegi borowinowe nie są jednak wskazane dla wszystkich. Powinny ich unikać osoby ze stanami zapalnymi skóry oraz kobiety przed 25. rokiem życia, gdyż zawarte w torfie fitoestrogeny, mogą niekorzystnie wpływać na układ hormonalny młodej osoby.

Z cennych składników borowiny można korzystać także w domu. Wystarczy kupić w aptece kostkę torfową lub pastę borowinową, przeznaczoną do okładów. Kostkę należy rozpuścić w ciepłej wodzie, by powstała papka, a pastę po prostu podgrzać. Powstał masę nakładamy na wybrane partie ciała i owijamy folią i ręcznikiem. Okład usuwamy po kwadransie.

Warto także stosować kremy, maseczki czy toniki zawierające borowinę, gdy mamy skórę tłustą, mieszaną czy trądzikową, gdyż torf ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Bogactwo minerałów i antyoksydantów sprawia, że kosmetyki z borowiną doskonale nawilżają i odmładzają także dojrzałą i zwiotczałą skórę. Dobrze jest także wypróbować emulsję do kąpieli z borowiną czy sól do pielęgnacji stóp.

One comment

  1. Nigdy nie korzystałam z zabiegów borowinowych, dla mnie to trochę obrzydliwe. Mam do tego jakiś wstręt chociaż wiem, że to pomaga 😀

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>