Jak rozpoznać i rozwijać zdolności dziecka

mar 17

Jak rozpoznać i rozwijać zdolności dziecka

Zacznijmy od obserwacji dziecka, bo to co nasza pociecha robi w wolnym czasie może świadczyć o drzemiącym w nim talencie. Czy jest to kopanie piłki, gra na gitarze czy malowanie warto pomóc dziecku rozwinąć swoje umiejętności i pasje. W tym celu należy najpierw określić obszar talentu syna czy córki i odpowiednio dobrać zajęcia i zabawy.

Dziecko, które ma zdolności literackie, szybko i chętnie garnie się do nauki czytania i pisania. Często próbuje układać wierszyki czy bajki. Rozwijajmy zatem u dziecku ten dar poprzez podsuwanie mu ciekawych książek.

Bawmy się wspólnie z pociechą w wymyślanie zakończeń do przeczytanych powieści, zachęcajmy do tworzenia własnych wersji bajek. Warto również rozwijać słownictwo poprzez różne zabawy np. szukanie nazw zwierząt czy roślin na daną literę.

Talent sportowy łatwo rozpoznać, kiedy malec uwielbia ruch, chętnie jeździ na rowerze czy nie wyobraża sobie dnia bez kopania piłki na boisku. Jeżeli nasze dziecko w szczególny sposób przejawia zainteresowanie np. pływaniem, to zabierajmy je na basen, gdy jest to jazda na łyżwach czy deskorolce, kupmy mu je np. na urodziny. Pozwalajmy także korzystać z dodatkowych zajęć sportowych w szkole i zachęcajmy do brania udziału w zawodach czy wyjazdach sportowych.

Mały artysta plastyk wiele czasu spędza na malowaniu, rysowaniu, wycinaniu i lepieniu z plasteliny. Często ma bogato rozwiniętą wyobraźnię i niekiedy dostrzega drobne różnice w kolorach. Aby pomóc dziecku w rozwijaniu talentu, wystarczy dostarczać mu przybory do prac artystycznych ( papiery do wyklejanek, kolorowe kredy, farby, modelinę itp. ). Posyłajmy także malca na dodatkowe zajęcia plastyczne.

Małego muzyka łatwo rozpoznać gdy w szczególny sposób interesuje się grą na instrumencie czy też śpiewa bez fałszowania. Pomóżmy mu kupując instrument czy zapisując do ogniska muzycznego.

Obserwujmy nasze pociechy i pomagajmy rozwijać ich umiejętności, aby w przyszłości było im łatwiej spełniać swoje marzenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>