Sekrety długowieczności

lut 08

Sposób na długie i zdrowe życie powinnyśmy zaczerpnąć z wiedzy i doświadczenia mieszkańców Chin. Nie od dziś wiadomo, że Chińczycy to naród, w którym ludzie długo cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją.

Średnia długość życia w tym kraju to 81 lat, gdyż mieszkańcy o wiele rzadziej zapadają na choroby nowotworowe, miażdżycę, zawały i mają znacznie mniejsze problemy z nadwagą i otyłością. Sekretem długiego życia Chińczyków jest przede wszystkim ich dieta.

W ich codziennym jadłospisie królują ryby i owoce morza. Najczęściej jest to łosoś czy makrela. Ryby zawierają kwasy omega-3, które bardzo korzystnie wpływają na cały organizm, obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów krwi.

Warto zatem wprowadzić do naszego jadłospisu ryby, chociaż trzy razy w tygodniu, najlepiej przyrządzone na parze lub pieczone w piekarniku, bo wtedy są mniej kaloryczne i zachowują więcej wartości odżywczych.

Kolejnym zdrowym elementem chińskiej diety jest sojowe tofu. Choć nie ma konkretnego smaku, można przyrządzić go w marynacie z sosu sojowego i wody, a następnie smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Soja jest bardzo zdrowym składnikiem diety, gdyż zmniejsza ryzyko występowania osteoporozy oraz  niektórych nowotworów np. piersi, prostaty czy okrężnicy.

Szczupłą i zgrabną sylwetkę zapewni nam  błonnik, zawarty np. w owsiance. Spożywanie jej kilka razy w tygodniu sprawi, że będziemy pełni energii i chęci do życia. Błonnik ponadto stabilizuje poziom cukru we krwi, obniża poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie zmniejsza występowanie chorób serca.

Napojem, bez którego mieszkańcy Dalekiego Wschodu nie mogą się obejść, jest zielona herbata. Piją ją najczęściej po dużym posiłku. Jej największą zaletą jest zapobieganie wielu nowotworom np. płuc, piersi, żołądka, jelita grubego czy skóry. Natomiast rośliną dodawaną do wielu potraw jest żeń-szeń, który zwiększa popęd seksualny, podnosi odporność organizmu, ma również działanie odtruwające, a także poprawia pamięć i koncentrację. W naszym kraju żeń-szeń można przyjmować w preparatach z apteki, gdyż trudno zakupić świeży.

Korzystajmy zatem z wiedzy Chińczyków i stosujmy ich cudowną dietę, a na pewno będziemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>