Ziołowy ogród

mar 17

Ziołowy ogród

Zioła, tak często dodawane do wielu potraw, możesz mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jeśli choć raz posadzisz je na balkonie czy tarasie, będziesz je chciał mieć co roku.

Oprócz tego, że dostarczą świeżych i aromatycznych listków do przyprawiania potraw, to roztoczą wokół siebie miłą woń, a nawet odstraszą komary. Większość ziół można z powodzeniem uprawiać w donicach i skrzynkach, pamiętając, żeby pojemniki były przynajmniej dwa razy większe od bryły korzeniowej.

Jeżeli zdecydujemy się stworzyć ogródek ziołowy na balkonie czy tarasie to zabierzmy się za to dopiero po 15 maja, kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Ważne jest aby regularnie podlewać rośliny i nie stosować środków chemicznych do zwalczania szkodników.

Najbardziej popularne zioła to:

  • Bazylia, nie jest wymagającą rośliną. Jej pielęgnacja polega jedynie na podlewaniu i zasilaniu nawozem organicznym. Nie lubi kwaśnej gleby.

    bazylia

  • Rozmaryn, jest wieloletnim krzewem, więc można go hodować kilka lat (zimę musi jednak spędzić w pomieszczeniu). Nie za bardzo lubi przesadzanie, dlatego najlepiej posadzić go w dość dużej doniczce.
  • Oregano, najbardziej znane odmiany to Hot i Spicy, które są bardzo aromatyczne. Można ją uprawiać w wiszącym koszu.
  • Tymianek, wymaga regularnego podlewania i zasobnej ziemi. Odmiana Doone Valley ma niezwykle cytrynowy aromat.
  • Nasturcja, nie wymaga żyznej gleby, ale potrzebuje dużo słońca. Sprawi, że nasz ogród będzie niesamowicie kolorowy, gdyż pięknie kwitnie i pachnie.
  • Szałwia, wymaga obszernej donicy, ponieważ wytwarza silny system korzeniowy. Jej niektóre odmiany mają ozdobne liście np. o fioletowym odcieniu lub jasnych brzegach. Zaletą jest, że świeże listki mają zupełnie inny smak niż suszone.
  • Lawenda, roznosi wokół subtelny zapach. Ma wiele ciekawych odmian: niebieska, fioletowa, o różowych płatkach czy niezwykle ogromnych kwiatach. Warto posadzić ją w dużej donicy czy skrzynce i stworzyć kolorowy miks z różnych odmian.
  • Mięta, ma niepowtarzalny smak i wyjątkowy aromat. Będzie nie tylko znakomitym dodatkiem do potraw i deserów, ale także można zaparzyć z niej orzeźwiającą herbatę.

Ogród ziołowy to doskonały wybór dla osób ceniących dobrą kuchnie,( bo nie ma jak dodatek świeżych ziół). Będzie także świetnym, roznoszącym aromatyczną woń miejscem na odpoczynek w upalne dni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>